NBL Games İlk Oyunuyla ABD Pazarına Açılmaya Hazırlanıyor

Türkiye girişim ekosisteminin en dinamik alanlarından olan ve 1,5 milyar dolar büyüklüğü geçen oyun sektörünün yeni oyuncusu NBL Games’in yeni oyunu pazara hızlı giriş yaptı. Yapay zekâ destekli multiplayer sosyal bilgi yarışmaları ve kelime oyunlarına odaklanan şirketin ilk oyunu ‘Quiz Crush’, oyun severler arasında heyecan yaratarak Türkiye oyun pazarında üst sıralara tırmanmaya başladı.

Kullanıcıların gerçek zamanlı olarak başka oyuncularla karşı karşıya gelerek genel kültürden futbola, sinemadan bilim

İLK YATIRIM TURUNU TAMAMLADI

NBL Games, Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve geniş kitlelerce takip edilen 11 ödüllü “Hadi” uygulamasının arkasındaki isimler Emre Ulusoy ve Gökhan Örün’ün yanı sıra ‘Maçkolik’, ‘Ofsayt’ ve ‘Kafatopu’ oyunlarıyla büyük başarılar elde eden Erdem Yurdanur, Ömer Kırkağaclıoğlu ve Kokteyl ekibinin güçlerini birleştirmesiyle doğdu.

Türkiye’nin büyüyen oyun pazarında NBL Games, 150 milyon lira değerleme üzerinden ilk yatırım turunu tamamladı. Tohum yatırım turu, Heaventures başta olmak üzere, Abidin Gülmüş, Nedim Özkan, Tolga Camadan, Kerim Dumanlı, Savaş Keleş ve Cengiz Zabcı gibi yatırımcılar tarafından desteklendi. Yurt içiyle birlikte yurt dışında da büyümeyi hedefleyen NBL Games, ilk oyunu olan Quiz Crush ile ilk olarak Türkiye pazarında çıktığı yolculuğunda, şimdi de ABD pazarına girmeye hazırlanıyor.

HEM EĞLENCELİ HEM DE ZİHİNSEL OLARAK ZORLAYAN OYUNLAR

2023 yılında kurulan NBL Games’in yol haritasını değerlendiren Erdem Yurdanur, “Oyuncularımıza sadece eğlenceli değil, aynı zamanda onları zihinsel olarak da zorlayacak, sosyal etkileşimi yüksek ve yenilikçi oyunlar sunmak istiyoruz” ifadelerini kullanırken, Emre Ulusoy ise “Quiz Crush ile sadece başlangıcı yaptık. Yolculuğumuz boyunca, oyun severlere yine dünyada ilk olacak deneyimler yaşatmayı hedefliyoruz” sözleriyle oyun severleri bekleyen yeni heyecanlara vurgu yapıyor.

HEDEF OYUN PAZARININ UNİCORN’LARI ARASINA KATILMAK

Dünya genelinde 3,3 milyar kişinin dijital oyun oynadığı tahmin ediliyor. Dünyada dijital oyunlardan elde edilen gelirlerin 2023 yılında 184 milyar dolara ulaştığı tahmin edilirken, 2026 yılı itibarıyla bu rakamın 205 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Bu pastadan ise en büyük payı yüzde 49 ile mobil oyunlar alıyor.

Dünya genelinde oyuncu sayısı 3 milyarı aşarken Türkiye’de de 36 milyon aktif oyuncu olduğu tahmin ediliyor. Türkiye girişim ekosisteminde oyun geliştiren start-up’lar son 5 yılda 672,5 milyon dolar yatırım aldı. 2023 yılında, oyun girişimlerine yapılan yatırım sayısı bir önceki yıla göre yüzde 50’nin üzerinde arttı. Avrupa genelinde değerlendirildiğinde, oyun girişimlerine yapılan yatırım hacmi bakımından Türkiye, İngiltere, Fransa, İsviçre ve İsveç’ten sonra beşinci sırada yer alırken, yatırım sayısı bakımından ise ilk sırada yer alıyor. Büyük başarılara konu olan Türkiye oyun pazarının genç oyuncusu NBL Games’in orta ve uzun vadeli hedefi ise Türkiye oyun pazarından çıkan unicorn’lar arasında yer almak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x