Dikkat çekici araştırma: Evlilik erkeklere yarıyor

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’ndeki araştırmacılar, 1989’dan 2015’e kadar uzanan Çin Sağlık ve Beslenme Araştırması’nın on aşamasından elde edilen verileri analiz etti.

Buna göre, evliliğin, erkeklerde fazla kilolu olma prevalansında %5,2, obezitede ise %2,5 artışla ilişkili olduğunu tespit ettiler.

Uzmanlar, beden kitle endeksindeki bu artışın, erkeklerin evlilikleri devam ettikçe daha fazla yemek yeme ve daha az egzersiz yapma eğiliminde olmasından kaynaklandığını belirtti.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden Shiwen Quan, “Erkekler yaşlandıkça önemli bir obezite riskiyle karşı karşıya kalıyor, bu nedenle evlendikten sonra sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürerek ve düzenli egzersiz yaparak ‘kendilerini bırakmamaları’ önemlidir” dedi.

Önceki araştırmalar, evli bireylerin bekârlara göre önemli ölçüde daha yüksek beden kitle endeksine sahip olma eğiliminde olduğunu, özellikle de birisinin yakın ilişkisinden ne kadar memnunsa, obez olma ihtimalinin de o kadar yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştı; bu fenomen ise genellikle “mutlu şişman” olarak anılıyor.

Ancak bu sonuçlar Batı toplumları için farklılık gösterebilir. Araştırmada, “Bir eş seçme standartları, evliliğin amaçları, evlilik törenlerinin gelenekleri ve evlilikten sonra ev içi görevlerin dağılımı Batı toplumlarında yaygın olanlardan oldukça farklıdır. Bu nedenle, evliliğin beden kitle endeksi üzerindeki etkisi Çin ve Batı toplumları arasında farklılık gösterebilir” diye belirtildi.

Araştırma Economics & Human Biology dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x